sábado, 12 de diciembre de 2015

Każda z nas jest dobrą mamą

(Esta entrada en español aquí).

Nie jestem pewna, z jakiego powodu, ale trzy dni temu jak wróciłam do domu po spacerze z Antkiem zaczęłam myśleć o tym, jak matki krytykują siebie nawzajem. Popatrz na nią, że daje butelkę zamiast piersi; popatrz na nią, jeszcze karmi piersią a dziecko już taki duże; popatrz na nią, daje dziecku słoiczki kupione; popatrz na nią, jak niezdrowo odżywia dziecka; popatrz na nią, słyszałam, że dziecko jeszcze śpi z nimi w łóżku; popatrz na nią, ciągle go w rękach nosi...

Taki rodzaj krytyki przeważnie przechodzą z innych mam, rzadko takie komentarzy słyszymy od mężczyzny, im po prostu nie interesuje jak inne mamy wychowują swoje dzieci. Czemu mamy tak robimy? Czemu możemy się tak mocno kłócić, jeżeli chodzi o sposób wychowania naszych dzieci? Myślałam o tym i spróbowałam znaleźć wyjaśnienie pozytywne, które mi pokazuje, że to nie jest wynikiem tego, że mamy zło w sobie i tyle. Też ostatnio czytałam pary posty na ten temat w innych blogach. W końcu doszłam do wniosku, że często robimy to nie po to, żeby krytykować metody drugiej matki, lecz po to, żeby ochronić własną metodę. Mamy jesteśmy pełne wątpliwości, szczególnie gdy jesteśmy mamami po raz pierwsze (choć nie tylko) a jak widzimy, że ktoś robi rzecze inaczej, czasami czujemy, że trzeba to krytykować, żeby było jasne, że to my robimy to dobrze, jako sposób, żeby się czuć pewniejsze siebie. Czyli nie chodzi o to, że chcemy powiedzieć, że druga matka źle robi, lecz o to, że chcemy siebie przekonać, że my dobrze robimy i sobie radzimy.

To jest tylko post broniący każdą mamę, bo nie ma prawie złych mam. Oczywiście są przepadki złych mam, przepadki ekstremalne z przemocą lub porzucenie; ale te ekstremalne zachowania nie są normą. Każda mama, która podejmuje decyzji związane z wychowaniem swoich dzieci na podstawie szacunku i miłości, które do nich czuje jest dobrą mamą. Każda mama, która robi to co robi bo myśli, że to jest najlepsze dla swojego dziecka jest dobrą mamą. Mama, która daje dziecku butelkę od pierwszego dnia jest dobrą mamą. Mama, która karmi piersią swojego dziecka, które ma 4 latka jest dobrą mamą. Jest dobrą mamą ta co nosi go w wózku i ta co nosi go w chuście lub nosidełko. Ta co karmi słoiczkami i ta co gotuje w domu. Każda mama, która kocha swojego dziecka i podejmuje swoje decyzji biorąc pod uwagę to, co ona uważa, że jest najlepsze jest dobrą mamą.

Tak, może niektóre rzecze, które robimy jako mamy nie są najlepsze dla naszych dzieci. Ale, bądźmy poważni, co jest najlepsze? Niektóre by powiedzieli jedno a inni, coś innego. Są rzecze, które teraz "wiemy", że są lepsze a za kilka lat się okazuje, że tak nie było (jak ja byłam mała mówiło się, że dzieci mają spać na brzuch a teraz wiemy, że to nie jest dobre). Tak na prawdę bardzo rzadko można wiedzieć na 100% co jest lepsze, dlatego najlepiej jest robić to co nam mówi instynkt, to co my myślimy, że jest najlepsze i/lub to, z czym się czujemy wygodnie (czasami wiemy, że to nie jest najlepsze, ale nie możemy więcej, lub nie lubimy czegoś lub... i też nie chodzi o to, żeby być wyczerpane, lub nieszczęśliwe, lub...) Najlepiej jest robić to z miłością. Dziecko nie potrzebuje doskonalą mamą; dziecko potrzebuje mama, która go kocha, dba o niego i jest szczęśliwa. Ponieważ kiedy mama jest szczęśliwa i dziecko jest szczęśliwe, a być szczęśliwym jest o wiele ważniejsze niż być doskonałym.


(Zdjęcie: Marta Kramarczyk)

No hay comentarios:

Publicar un comentario

Me he mudado, ahora ya no escribo más en este blog. Tienes todas las entradas de este blog más las nuevas que sigo escribiendo semanalmente en mecachismama.wordpress.com

¡Gracias por visitarme, comentar y/o compartir!